Beyin-sapı

Beyin Sapı İmplantı

*

Beyin Sapı İmplantı

Bazı durumlarda koklear implant ile işitme rahabilitasyonu sağlanamaz. Bu durumlar kabaca şöyledir :

  • Nörofibromatozis tip 2 (NF2) denilen hastalıkta çift taraflı vestibüler schwannoma diğer adıyla akustik nörinom mevcuttur ve işitme kaybına yol açar. Bu nörinom denilen kitlenin çıkarılması sırasında ilk tarafta veya duruma göre ikinci tarafın ameliyatı sırasında, koklear sinir fonksiyonu bozulursa veya nörinomun koklear sinirden kaynaklandığı görülürse aynı seansda işitme rehabilitasyonu için beyin sapı implantı takılabilir.
  • Menenjit sonrası koklear kemikleşme olduysa veya koklear implant takılabildiği halde fayda görmediyse
  • Koklear Aplazi (kokleanın yokluğu),veya koklear sinir yokluğu
  • Kraniyal sinir olan koklear sinirin işitme sinirinin temporal kemik kırığı sonucunda iki taraflı kopması durumunda.

Her ne kadar koklear implant kadar sonuçları iyi olmasa da çevre seslerin algılanması ve dudak okumaya yardımcı olması açısından son derece efektiftir. Ayrıca kelime anlama açısından da başarı elde edilebilmektedir.
Beyin sapı implantının da bir iç bir de dış ünitesi vardır. Sistem olarak koklear implanta benzemektedir. Burada multielektrot yüzey,beyin sapındaki koklear nukleusa yerleştirilir.

Cerrahi

İki cerrahi yaklaşım ile takılabilmektedir. Translabirentin ve Retrosigmoid. Genel anestezi altında yapılır. Her iki yaklaşımda da kulak arkasında yapılan bir kesi ile başlar, sonrasında cerrahi yaklaşıma göre değişen oranlarda kemik tıraşlanır veya kaldırılır. Beyin zarına ulaşılır ve açılarak  beyin sapı ortaya konur. Koklear nukleus bulunur. Elektrot yerleştirilir. Elektrotun doğru yerleştirilmesi için operasyon sırasında ABR ile 8. Sinir, ayrıca sinir monitorizasyonu kullanılarak 7.sinir olan yüz siniri, 9. ve 11. Kraniyal sinirler monitorize edilmelidir.

Operasyon sonrası ilk gece yoğun bakımda takip edilir ve sonrasında normal yatağa geçilir. Herhangi bir komplikasyon gelişmezse 3. Gün taburcu edilir ve sonra 1. Haftada kontrole çağrılır. 1. Ayda dış işlemci takılarak rehabilitasyona başlanır.

Komplikasyonlar

Beyin Omurilik Sıvı (BOS) kaçağı, enfeksiyon, menenjit, kanama, kraniyal sinir felçleri sayılabilir.